_MENÜ____________

NYITÓLAP

LETÖLTÉS

KÉPEK

VIDEÓK

FST WEB DEMO

KAPCSOLAT

_DOKUMENTÁCIÓ___

INTERNET

TCP/IP MODELL

RÉTEG KAPCSOLAT

VILÁGHÁLÓ

HTML

PLC

FEC PLC

SZERVOPNEUMATIKA

PALETTÁZÓ

WEB FELÜLET

ÖSSZEGZÉS

IRODALOM


PLCweb Project


Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Mechatronika, Optika és Mûszertechnika Tanszék


 
   

FEC PLC

Programozása

A FESTO FC440-típusú programozható vezérlõjét ETHRET csatlakozóval is ellátták a gyártók. A FESTO PLC-k nagy elõnye, hogy oktatásra fejlesztették ki elsosõrban, ezért igen jól elsajátíthatók a PLC programozás lépései, módjai. A 10. ábrán FC660 PLC látható, amely a 440-estõl abban tér el, hogy kapott egy analóg ki/bemeneti egységet.



10. ábra FESTO FC660 típusú PLC

1. 16 digitális bemenet; 24 V DC; pozitív kapcsolt 2. Opcionális, 3 analóg bemenet; 1 analóg kimenet 3. 8 digitális kimenet 4. Tápellátás 5. Forgatható RUN/STOP kapcsoló 6. 2 széria és Ethernet csatlakozó

A PLC tartalmaz egy FTP szervert (File Transfer Protocol = állománytovábbító protokoll). Fájlok átvitelét lebonyolító protokoll. Szabványosított protokoll, amely az adatátvitel adott környezetre illeszkedõ menetrendjét határozza meg. FTP-programokkal azonosító jelszó birtokában távoli adatbázisok tartalmához férhetünk hozzá, onnan, pl. bizonyos állományokat szerezhetünk be, és oda állományokat tölthetünk fel (pl. saját Web-oldalainkat szolgáltatónk gazdagépére). Átviteli idõ a modem sebességétol, és a földrajzi helyzettõl függ.
HTTP beágyazott webszerverrel rendelkezik. A webes szolgáltatások segítségével az automatizálási rendszereken egy egyszeru internetböngészõ segítségével diagnosztikai vagy karbantartási folyamatok futtathatók lokálisan vagy távolról:

• PLC rendszer és I/O modul diagnosztika, PLC-hiba megjelenítése (használatra kész „Rack Viewer” oldalak) [3]
• PLC-változók megjelenítése és beállítása (használatra kész „Data Editor” oldalak) [3]


A beágyazott webszerver egy valós idejû PLC adatszerver. Minden adat hagyományos, HTML-formátumú weboldalakon keresztül jeleníthetõ meg, így minden Java-t támogató internetböngészõben megtekinthetõ.
Fontos, hogy ne felejtsük el az FST Project, Driver Configuration opciójában a 11. ábra szerinti Driver-eket hozzáadni, hogy ténylegesen igénybe tudjuk venni a webes szolgáltatást.

 


11. ábra Driver-ek hozzáadása az FST 4.10 programban

Külön figyelmet kell fordítani még a TCPIPFEC-re, ugyanis meg kell határoznunk a PLC-nk IP-címét (12. ábra), a netmaszk és az átjáró címét is, hogy késõbb tudjuk azonosítani programozható vezérlõnket és bárhol a világon meg tudjuk találni és mûködtetni.


12. ábra TCP/IP beállítások az FST 4.10 programban

 

FEC programozása

A FEC 440-es PLC programozható létradiagramos és utasításlistás programozási nyelv alapján is. Ezen munka során az utasításlistás nyelvet felhasználva lépés programok kerültek megírásra a PLC megfelelõ muködéséhez.
A lépés programra [5.] jellemzõ, hogy legföljebb 255 lépésbõl állhat (1-tol 255-ig). Minden egyes lépést meg kell jelölni egy szimbolikus lépésjellel, címkével. A léptetõ programban létre lehet hozni elágazásokat vagy ugrásokat a program más részeire, JMP TO lépésjelzõvel. A program ekkor nem a közvetlenül rákövetkezõ lépésnél folytatódik. Egy lépés egy vagy több mondatból állhat. A teljes mondat IF (ha) részbõl, egy THEN (akkor) részbõl és esetleg egy ELSE (egyébként) részbõl áll. A lépés elsõ mondata lehet egy hiányos mondat is. Ebben az esetben ez csak a végrehajtó rész (THEN…). Ezt a THEN részt mindig végrehajtja, nincs bemeneti feltétel. A program végrehajtása lépésrõl-lépésre történik. A vezérlés addig nem lép át a következõ lépésre, amíg a pillanatnyi érvényes lépés utolsó mondatában lévõ THEN vagy ELSE utasítást végre nem hajtja.
Az FST programban használhatunk számlálókat és idõzítõket. 256 idozítõ és 256 számláló áll rendelkezésre a legkülönfélébb idõzítési és számlálási funkciók programozásához. Elsõ lépés minden esetben, hogy értékekkel kell az adott számlálót, vagy idõzítõt (14. ábra [5.]) feltölteni. LOAD V400 TO TP2 hatására 4 mp-el tölti fel a T2 nevû idõzítõt, illetve LOAD V4 TO CP2 hatására 4-gyel tölti fel a C2 nevû számlálót. Idozítõ esetében század másodpercben kell érteni az idõ mértékegységet. Második lépésként, az adott feltétel teljesülése esetén, indítani kell az idõzítõt. A számláló esetében 1-re kell állítani a számlálót (C2). Ennek azért van jelentõsége, mert a Counter 0-ra való váltása adja a lejárati jelet. Tehát a számláló beállításánál plusz feladatként, egy „bekapcsolási” sor kell, hogy kerüljön a programba: SET C2. Számlálónál az események számlálása a feladat. Lehetõség van fel- (INC) illetve leszámlálásra (DEC). Szintaktikailag ez IF I0.0 THEN INC CW2. Az idõzítés, számlálás lejáratát az IF N T2 THEN… illetve az IF N C2 THEN… utasításokkal figyeltetjük.
A 13. ábrán [5.] az idõzítõ idõdiagramja látható. Folyamatai:

1. TP2 idõzítõ elõválasztó (Timer Preset 0-255) értékkel tölti fel a LOAD V400 utasítás.
2. T2 idõzítõ indítása, ha 0-vá válik, akkor jár le.


13. ábra Az idozíto idodiagramja [5.]



A 14. ábrán [5.] a számláló idõdiagramja látható. Folyamatai:

1. CP2 számláló elõválasztó (Counter Preset 0-255) értékkel tölti fel a LOAD V4 utasítás.
2. C2 számláló indítása, ha 0-vá válik, akkor jár le a számlálás.
3. S3 érzékelõ mûködésével CW2 INC felfelé számlálás (Counter Word) hatására számol


14. ábra A számláló idodiagramja [5.]

Lap tetejére

 

 

 

D

 

O

 

K

 

U

 

M

 

E

 

N

 

T

 

Á

 

C

 

I

 

Ó

 

-

 

D

 

O

 

K

 

U

 

M

 

E

 

N

 

T

 

Á

 

C

 

I

 

Ó

-

 

D

 

O

 

K

 

U

 

M

 

E

 

N

 

T

 

Á

 

C

 

I

 

Ó

 

Nyitólap | Letöltés | Képek | Videók | WebDemo | Kapcsolat

Internet | TCP/IP | Rétegek | Világháló | HTML | PLC | FEC | Servo | Palettázó | Web felület | Összegzés | Irodalom

© NaZsi